Історичне місце Дніпропетровська, яке поєднує в собі велику кількість легенд та гіпотез є Монастирський острів

Історичне місце Дніпропетровська, яке поєднує в собі велику кількість легенд та гіпотез є Монастирський острів. Протока завширшки 100-120 метрів відділяє острів від правого берега р. Дніпр вузькою Однією з легенд є, те, що у XI столітті коли тут був розташований візантійський монастир у ньому сама княгиня Ольга перечікувала бурю, коли їхала до Константинополя. Інша легенда свідчить, що це місце було найдальшою точкою, до якої доходив апостол Андрій Первозванний, проповідуючи вчення Христа на півночі. Ще за однією легендою, що не має документального тому підтвердження, у IX столітті ченці заснували на цьому острові монастир, але ж на жаль він був зруйнований під час татаро-монгольського ярма.


Багато київських князів зі своїми дружинами з задоволенням зупинялися тут, коли йшли у походи на Візантію. Тут також бували зі своїми дружинами: князь Святослав Ігоревич, а у 988 р. князь Володимир який йшов в похід на Корсунь ( Херсонес ).
У 1558-1562 рр. Завдяки своєму розташуванню між двома переправами Дніпро-Кайдацької і Будилово-Таволжанської, які використовувались татарами, Монастирський острів виконував важливу роль опорного пункту, як для запоріжців так і для стрільців. Вони стійко боролися з турецько-татарським ярмом.


На Монастирському острові, були знайдені фрагменти останків людини ще раннього палеоліту. Це череп людини неандертальського типу, а біля нього - знаряддя праці того часу. Крім того, є дані, що на території парку в 1907 році видатний історик Дмитро Яворницький проводив масштабні розкопки епохи бронзи (IV - II тис. до н.е.). Частково ці матеріали увійшли до фондів Дніпропетровського історичного музею, а значною мірою були загублені. Крім того, ми знайшли підтвердження тому, що на Монастирському острові все-таки був монастир і тут бували візантійці. Ще кілька років тому до дніпропетровських археологів потрапила монета, знайдена на Монастирському острові. Коли ми розчистили цю монету, стало відомо, що ми маємо справу з форестом. Це мідна візантійська монета, що відноситься до VIII, - IХ вв.. Вона доводить вірогідність існування храму на Монастирському острові. Встановлений пам'ятний хрест на честь візантійських ченців, та побудовано православний храм, який добро вписується в історичну долю цього місця (1999 році).