«Гребінець» в Атлантиці


Фолклендські (на іспанський манер – Мальвінські) острови є архіпелагом в Атлантичному океані, що складається з двох великих (Гран-Мальвіна і Соледад) островів і понад 750 маленьких острівків та окремих скель. Найближчий континент до них – Південна Америка (зокрема до Аргентини 487 км).

Історія відкриття цього мальовничого куточка доволі складна і заплутана. В науковій літературі фігурують різні дати XVI і XVII століть та прізвища різних мореплавці, які побували тут уперше. Така невизначеність стала причиною численних військових конфліктів і дипломатичних протистоянь між іспанцями, англійцями, французами й аргентинцями, коли кожна з країн висловлювала свої претензії на ці острови. Корінного населення, яке й собі могло б заявити право на власність, тут ніколи не було.


Офіційно від 1833 року право на володіння Фолклендами закріпилося за Великобританією, але Аргентина і донині не відкидає своїх претензій на цю територію. Остання спроба перехопити острови була здійснена аргентинськими військовими у 1982 році, коли ті напали на фолклендський англійський гарнізон. Однак Великобританія дала гідну відсіч (ці події відомі під назвою Фолклендська війна) і зберегла острови у своїй юрисдикції. Прикметно, що відомий аргентинський письменник Хорхе Луїс Борхес, коментуючи цю війну, назвав її «суперечкою двох лисих за гребінець». Формально – мав на це усі підстави: ні горбистий рельєф, ні торф’яні болота та пустельні луги, ні жорсткий клімат з особливо потужними західними вітрами не додають Фолклендам особливої привабливості.


Одним словом, незважаючи на всі перипетії, Фолклендські острови і донині є заморською територією Великобританії, керівництво якою здійснює губернатор, а офіційним главою є королева Великобританії. Столицею островів є містечко Порт-Стенлі, де й розташована резиденція губернатора. Офіційного статусу містечко набуло лиш тому, що мало дещо кращу від інших поселень гавань. А загалом – це типове англійське селище з одноповерховими дерев’яними будиночками за винятком кількох цегляних споруд.