Китобійня. Грютвікен («Котельна затока»)


Китобійня. Грютвікен («Котельна затока»)Грютвікен («Котельна затока») - центр британської території Південна Георгія і Південні Сандвічеві острови. Ця «столиця», яка має залежність, але відсутність корінного населення, проте не частина іншої держави. Кінг Едуард (попередня назва Грютвiкена) розташований на півострові Тетчер, на східному березі у невеликий затоці. Грютвікен є портом острова, а з 1909 року тут знаходиться британська резиденція магістрату і портові, митні, імміграційні, рибальські, поштові влади.Китобійну базу побудували в 1904 році 60 норвежців, якими керував Карл Ларсен, 16 листопада, після прибуття на острів. А 24 грудня, в той же рік було запущено завод для вироблення жиру з китів. Ларсен вибрав місце для китобійної бази під час попереднього відвідування цих місць в 1902 році, в якості капітана судна «Антарктика».

Грютвікен був однією з перших китобійних баз в Антарктиці, що спершу належала Аргентинській рибній компанії, яка була заснована Ларсеном. У 1960 році Грютвікен проданий компанії Албион Стар (Південна Георгія), причому в 1963-64 базу орендувала Кокусай Геге, китобійна японська компанія.

Діяльність остаточно припинено 4 грудня 1964 року. Як і решта китобійніх станцій на острові, з 1979 року є власністю Крістіан Сальвесен, британської компанії. Регулярні метеорологічні спостереження в Грютвікене розпочаті Ларсеном в 1905 роцi - з 1907 року проводилися Аргентинською рибною компанією у співпраці з Аргентинським метеорологічним бюро. Згідно з вимогами британської китобійної ліцензії, до зміни умов останньої в 1949 році.

Березень 2001 рік - Британська антарктична служба відновила контроль над своєю базою в Грютвікене. В останні роки занедбана китобійна станція, після десятирічної розрухи, які згубно суворим кліматом острова, очищена від забруднення (нафти і хімпродуктів, азбесту) і сміття. Ряди будівель реставровані Урядом Південної Георгії. Це наприклад - Норвезька церква, побудована в 1913 році, віддана під Музей Південної Георгії. Відремонтовано також портовий причал, підняті китобійні судна Албатрос і Діас, до недавніх пір лежачих на дні біля причалу. Складено проект по відновленню виробництва гідроенергії на прилеглому штучному водоймищі.

Грютвікен вражає своєю картиною фіордів, льодовиків i гір. А також історичними пам'ятками китобійної бази. До речi на кладовищi похований відомий Эрнeст Шeклтон, полярний дослідник.