Ольмеки – це етнічна група Мезоамерики, яка проживали на території сучасної Мексики. 

На території сучасної Мексики в різні часи жило багато народів. Кожен з них вирізнявся своїм побутом, звичаями, культурою. Деякі зникали, інші з’являлись, але всі вони залишили свій вклад в загальній історії. Про один з цих народів зараз і йтиме мова.

Ольмеки – це етнічна група Мезоамерики, яка проживали на території сучасної Мексики. Їхня назва походить від ацтекського слова насталь, що означає люди з країни каучука. Першою столицею народу ольмеків прийнято вважати місто Сан-Лоренцо. Розквіт їхньої цивілізації припав на 1250 – 400 рр. до н. е.. Сучасні вчені вважають, що територія, яку займали ольмеки включала в себе велику частину штату Веракрус та східну територію штату Табаско в Мексиці.

Ольмекська міфологія була створена на основі міфологічних систем попередніх племен, які жили на цій території. Але вони не просто доповнили попередні системи, а змінили їх, додавши їм індивідуальності та певних рис, які тепер вирізняють ці міфи з інших.


Перш за все, варто відзначити, що Ольмеки поклали початок культу ягуара серед племен Центральної Америки. Вони вважали, що походять від цієї тварини і обожествляли її , наділяючи всіх головних богів певними рисами цієї тварини, як у зовнішньому вигляді, так і у моральному образі.

Наступним «нововведенням» ольмеків стала деяка заміна значення «богині з косами». Якщо раніше вона вважалась володаркою всесвіту (вона зображувалась сидячою на троні в печері з двоголовою ящіркою в руках), то для ольмеків вона стала богинею землі та вологи (в деяких варіантах міфів богинею Місяця). Ще один варіант міфу говорить нам про те, що вона стала дружиною бога-повелителя звірів та підземних надр. Від нього в неї народилось два брата-близнюка. Один з них втілював водний початок (коли він плакав, починався дощ), а інший – уособлює кукурудзу.

В більшості випадків боги виступають як хазяїни лісу, води, земель, звірів.

Одним із основних мотивів в міфології ольмеків є придбання маїсу. В більшості легенд ольмеків бог виступає як благодійник всіх людей, який добуває зерна маїсу з гори, де вони заховані. Більшість дослідників історії ольмеків вважають, що цим богом був Кецалькоатль (ацтекський Кетцалькоатль).

Саме Ольмеки почали перші використовувати писемність на території Америки, побудували перші піраміди. З огляду на те, що багато історичних пам’яток ольмеків знаходять майже по всій території Мексики, існує теорія, що всі наступні племена запозичили в ольмеків багато елементів їхньої культури. От такий він, самобутній і величний народ ольмеків.