Загадкові Лінії Наска

У Перу на південному побережжі, в районі Пампас-де-Хумана, знаходиться пустинне плато Наска. Загадкою плато є розташована на ньому безліч древніх гігантських малюнків (геогліфів) і ліній, які мають геометричні і фігурні форми. Серед них зустрічаються ідеально прямі лінії, завдовжки в сотні кілометрів, величезні спіралі, трикутники і тварини. Цікаво те, що малюнки можна побачити лише з висоти пташиного польоту. Плато усипане невеликим шаром гальки, там дуже сухий клімат і практично ніколи не йдуть дощі. У перебігу декількох століть малюнки створювалися в результаті усунення гальки на узбіччя ліній, що досягають декількох метрів завширшки. Таким чином на тлі темних каменів навіть із супутника помітна світла осадова порода.

Невідомо, хто був творцем цих ліній, з якою метою вони створювалися. Основним є припущення, що авторство цього «живопису» належить древній цивілізації Наска, на честь якої геогліфи здобули своє ім’я. Вона існувала приблизно між VI ст. до н.е. і VI ст. н.е. Представники даної культури створили місто Кауачи, а також велику систему акведуків, що досі працює.
У 1939 році археолог Пол Косок першим знайшов ці малюнки, коли пролітав над плато на літаку. Оскільки розміри малюнків перевищують сотні метрів, розгледіти їх із землі раніше було неможливо.
Досі незрозуміло, як, не володіючи високим рівнем цивілізації, індійці створювали такі величезні малюнки. Проте найбільш дивними є не зображення тварин, а ідеально прямі лінії, що йдуть на сотні кілометрів через хребти і яри, відхиляючись від курсу лише на малі долі градуса. Така точність не під силу навіть цивілізації двадцятого століття! Та і вік прямих ліній деякі вчені визначають у багато разів більший, ніж фігурні малюнки. Цікаво, що їх імовірні автори не мали навіть писемності.
Існує багато версій з приводу призначення малюнків. Уфологи вважають, що геометричні фігури були накреслені для посадки космічного корабля, оскільки малюнки добре видно з космосу (можна з інтересу поглянути на них по картах Google Earth). Наскільки б фантастично це не звучало, але дане припущення має сенс – до недавнього часу людство не мало повітроплавних апаратів. Багато учених схиляються до версії техногенного походження прямих ліній, на зразок слідів протектора гігантських коліс і т.п.
Природнішим виглядає припущення, що узори створені древніми мешканцями долини Наска для поклоніння богам. Дослідник перуанських геогліфів Марія Райхе стверджує, що це древній астрономічний календар індійців, схожий на зодіак.

Найбільш відомими є 12 малюнків, по ним проводяться повітряні екскурсії. З них «Павук» має довжину 46 метрів, «Колібрі» - 50, «Кондор» - 120, а «Ящірка» тягнеться на всі 188 метрів. Малюнки виконані в одній манері, їх контур обкреслений безперервною лінією. Поблизу немає такого високого місця, де їх можна було б розгледіти.
Загадкові лінії Наски ще довго залишатимуться головоломкою для істориків і археологів.