Раиса Окипная, Тимур Уваровит, журнал Vector

Капшученко Раїса Миколаївна, відома як Раїса Окіпна (3 лютого (16 лютого) 1912 - 6 листопада 1942) - відома українська радянська актриса. Прима Київського оперного театру (під час німецької окупації - Grosse Oper Kiew). Під час Великої Вітчизняної Війни Раїса стала учасницею київського радянського підпілля (розвідувально-диверсійна група Івана Кудрі).
Народилася 3 лютого (16 лютого) 1914 року в Чернігові в родині священика - отця Миколи Васильовича Капшученко.
    Дитячі роки провела в с. Хотівля, звідки родом була її мати. Працювала в Вінницькому музично-драматичному театрі, Київському російською драматичному театрі, Київському театрі опери та балету. Проживала з батьками по вулиці Чкалова (тепер Олеся Гончара), № 32.
    Член Київської підпільної групи Івана Кудрі (оперативний псевдонім - «Максим») в період німецько-фашистської окупації. Ще до приходу німців Іван Кудря був знайомий з Євгенією Бремер, німкенею за походженням, чоловік якої до війни працював в НКВС. За допомогою Бремер він і познайомився з Раїсою Окіпної.
    Одного разу Іван Кудря дізнався, що поблизу Вінниці в лісі німці будують секретний військовий об'єкт. Від залізничної станції до лісу прокладені залізнична гілка і автомобільна дорога. Будівництво велося в обстановці надзвичайної секретності. Максим вважав, що так як Раїса добре знала Вінницю, дозвіл на проїзд вона отримає без проблем. Але Іван Данилович не врахував, що так як під Вінницею будувалася секретна ставка Гітлера, все, що було пов'язано з цим містом було предметом особливої ​​уваги з боку гітлерівських спецслужб. Тому, коли Окіпна звернулася з проханням дати концерт в її рідному місті, про це стало відомо SD (службі безпеки). СД організувала перевірку за допомогою свого агента «Нанетт» - Наталії Францівни Грюнвальд. Остання змогла завоювати довіру артистки. Коли ж Кудрі стало відомо, що Окіпна познайомилася з лікарем, завідувачем лабораторією місцевої поліклініки, він вирішив сам познайомитися з цією жінкою. Так Іван Кудря потрапив в поле зору гестапо.
    Окіпна відрекомендувала Івана Даниловича як студента Івана Кондратюка і попросила виписати для нього посвідчення про звільнення від занять. В ході подальшої розробки гестапо отримало нову інформацію, що дозволяє підозрювати Кудрю в підпільній роботі.
    5 липня 1942 року Івана Кудря та Раїса Окіпна були заарештовані. На наступний день заарештували Євгену Бремер.
    Точна дата смерті невідома. Згідно з деякими свідченнями, була розстріляна разом з іншими учасниками підпільної групи в Бабиному Яру в листопаді 1942 року.
    8 травня 1965 року Раїса Окіпна посмертно нагороджена орденом Вітчизняної війни І ступеня.
    У 1965 році ім'ям героїні названа вулиця в Києві.
    У 1967 році на кіностудії О. Довженка було знято фільм про групу І. Кудрі «Два роки над прірвою».